اخبار شرکت
1397/7/10 سه‌شنبه
«بانک 2» سامانه یکپارچه تولید داخل برای بانک های بالای هزار شعبه

به قلم: مهندس محمد علی سلطانپور معاون نرم افزار1 قرار است در مورد «بانک 2»محصول جدید شرکت خدمات انفورماتیک صحبت کنیم؛ از این رو بد نیست ابتدا در مورد تاریخچه کربنکینگ شرکت خدمات انفورماتیک توضیحاتی ارائه شود. در سال های ابتدائی تأسیس شرکت( 1373 _ 1372)تصمیم به وارد کردن یک کربنکینگ خارجی همراه با متن برنامه های آن (Source) گرفته شد و لذا کربنکینگ شرکت خدمات انفورماتیک تحت نام بانک ایران از یک شرکت انگلیسی به نام Axsys خریداری شد. در آن زمان تنها بخش کوچکی از زیرسیستم های حوزه کربنکینگ در سیستم بانک ایران فعال شد و این بخش شامل اطلاعات مشتریان و حساب های آنها بود که حساب‌های قرض الحسنه جاری، پس¬انداز و حساب های سپرد ه ای کوتاه مدت و بلندمدت را شامل می شد.
   در زمان کوتاهی ارتباط شرکت خدمات با شرکت خارجی قطع شد؛ زمان آن رسیده بود که کارشناسان شرکت راساً راهبری، نگهداری و توسعه کربنکینگ را به عهده بگیرند و طی این سالها توانستند سبد محصولات و زیرسیستم های آن از قبیل تسهیلات و عقود اسلامی، امضاء و شرایط برداشت، حوالجات و بروات، چک های بانکی و چک های مبلغ دار، اوراق مشارکت، گواهی سپرده و غیره را توسعه دهند،
   به مرور که جلوتر رفتیم به دلیل قدیمی و غیرقابل پشتیبانی بودن بخش تحویلداری (Front End) که با استفاده از ابزاری به نام CT/2 و در سیستم عامل OS/2 توسعه یافته بود، مجبور به بازنویسی کامل این بخش با ابزار و محیط های جدید شدیم که به این ترتیب تحویلداری تحت لینوکس و با زبان Java تولید شد.
  با توسعه خدمات بانکداری الکترونیک در بانک‌ها و ضرورت تسریع روند پاسخگویی به نیاز مشتریان محصول کربنکینگ شرکت خدمات انفورماتیک باید در چند بخش مورد بازنگری قرار می‌گرفت:
1- سیستم تحویلداری (Front End) دارای معماری client-server بود و این معماری نگهداری و توسعه این بخش از سیستم را بسیار سخت و کند می‌کرد.
2- امکان ارائه سرویس به بیرون و داشتن بستر سرویس فراهم نبود و هر نیاز مشتری را اجباراً باید خود ما توسعه می‌دادیم و این کاری زمان بر بود.
3- امکان در اختیارگذاری داده های بانک ها به صورت در لحظه وجود نداشت و همواره در پایان روزکاری باید داده ها جمع آوری و به بانک ارسال می‌شد.
4- انبار داده برای تجمیع داده های کلیه زیرسیستم ها و استفاده یکپارچه از آنها وجود نداشت در حالیکه به مرور نیازمند تهیه گزارشات مختلف و مجزا از زیرسیستم ها و سپس تجمیع آنها بودیم.
5- هیچگونه BI در کنار سیستم کربنکینگ وجود نداشت.
   با برنامه ریزی ها و اقدامات صورت گرفته در سال های اخیر سعی شد این کاستی ها   پوشش داده شود و محصول کربنکینگ جدید شرکت خدمات انفورماتیک تحت نام "بانک 2" تولید شود. این محصول علاوه بر پوشش دادن ضعف های فوق، دارای تمامی قابلیت ها و توانائی های محصول بانک ایران  از جمله پشتیبانی  حجم انبوه تراکنش‌ها نیز برخوردار است.
   -در محصول "بانک 2" سامانه تحویلداری (Front End) با معماری وب است و مشکلات نسخه گذاری شعب و اعمال تغییرات درخواستی مرتفع گردیده و سرعت پاسخگویی درخواست های بانک افزایش یافته است.
   -در محصول "بانک 2" با حضور یک بستر سرویس متمرکز (Enterprise Service Bus) امکان ارائه سرویس های پایه(Atomic) به بانک ها و مشتریان بانک ها فراهم گردیده و به نوعی زمینه برای مفهوم Open Banking و ارائه Api های بانکی فراهم شده است.
   -در محصول "بانک 2" با کمک ابزارهای استاندارد و به روز دنیا امکان این فراهم شده است که داده های مربوط به پایگاه های داده ای سیستم به هر مقدار که بانک نیاز دارد و در لحظه و در هر نوع پایگاه داده موردنظر بانک، در اختیارش قرار گیرد تا بانک بتواند با استفاده از داده های خود سرویس های ارزش افزوده تولید کند.
-در کنار زیرسیستم های اصلی محصول "بانک2" سامانه های نظارتی و پایشی مناسب، انباره داده و همچنین بستر BI بانکی فراهم گردیده است.
   قابلیت ها و ویژگی های شاخص "بانک 2" به شرح زیر می باشد:
1- Source کامل آن به صورت صددرصد در اختیار شرکت است.
2- ظرفیت جوابگوئی بسیار خوب و بالائی دارد که می تواند بانکی نظیر بانک ملی با بیش از 40 میلیون تراکنش در روز را پاسخگو باشد.
3- از امنیت بسیار بالائی برخوردار است و قوانین پولشویی را پشتیبانی می کند.
4- قابل بهره برداری در بانک های متوسط و کوچک نیز می باشد.
5- ویژگی های کارکردی آن کاملاً نیازهای کسب و کاری بانک های داخلی را پوشش می دهد.
6- شرکت خدمات انفورماتیک به دفعات تجربه migration به "بانک 2" را داشته و در این کار از ظرفیت کافی برخوردار است.
7- با سامانه های حاکمیتی نظیر صیاد، نهاب، چکاوک، پایا و ساتنا کاملاً یکپارچه و هماهنگ کار می کند.
8- امکان ارائه سرویس Open Api در محصول "بانک 2" فراهم گردیده و با اجرای استاندارد PSD2 در کشور،"بانک 2" می تواند به راحتی با این استاندارد و سازگار با آن کار کند.
   محصول کربنکینگ "بانک 2" ادامه راه بانک ایران و ارتقاء یافته و نسخه جدید بانک ایران می باشد و هنگامی که محصول "بانک 2" را نام می بریم به تمامی ویژگی های جدید  این محصول اشاره داریم.
با توجه به این که سامانه‌های متمرکز و یکپارچه بانکی (CORE)  یک موجود زنده، فعال و پویا می باشند؛ لذا کماکان نوآوری و ایجاد قابلیت‌های جدید، تحت عنوان پروژه‌های خاص در بانک 2 ادامه دارد تا این سامانه همگام با روندهای فن‌آوری به روز شود.
 
.


نسخه قابل چاپ
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت خدمات انفورماتیک می باشد